Duben 2007

Trošku mi žloutnou listy

25. dubna 2007 v 7:56 | J.
Je to taková divná věc, letos.... bývá to vidět spíše během zimy, kdy od okenních tabulí čiší na ibišky chlad, je méně světla a málo je zalévám. Vždy jsem si myslela, že je to daň za to, že stojí přímo u okenního skla a v zimě, a nebo za chladných nocí je jim fakt zima (údajně nemají rády teploty pod dvanáct stupňů). Ale letos mi prostě tu a a tam zežloutne list u u těch, které již začínají kvést.... je to taková divnota....


Asi třetí letošní květ

15. dubna 2007 v 14:44 | J.
Dnes jsem neodolala a vytáhla foťák, protože dnešní letošní v pořadí třetí květ je tmavší v červené barvě více než obvykle. Tady zároveň můžete vidět, jak obtížné je fotografovat květy, pokud se lesknou (lesky vytváření nepříjemnou kresbu v květu tam kde není....). K mání také jako tapeta na plochu (Flowers, Hibiscus) počítače zde

Zálivka

13. dubna 2007 v 16:53 | J.
Včera jsem ibišky velmi vydatně zalila. Když říkám vydatně, myslím tím zalít bal svrchu (pokud mi přijde až moc přeschlý), dále plnou misku pod květníkem a pokud se tato voda během několika minut úplně ztratila, přidala jsem do misky další. Všecha voda se stejně po několika hodinách ztratí, ti žíznivci ji stějně vypijou. Důležité je, aby nestály pořád ve vodě - i když mají rády vodu, všeho moc škodí. Protože již přišly teplé dny a teploty sahají kolem dvaceti stupňů a slunce na ně dnes svítilo 6 hodin, po včerejší velmi vydatné zálivce jsem provedla jen kontrolu ibišků. Orosila jsem je, mám mlžič (rosím pouze tehdy, když vím, že na ně nebude v dalších hodinách svítit slunce, ale o tom jindy) - zalévat je budu až zítra večer nabo další den ráno, přestože je čeká opět slunečný den.

Tohle je první fešák ve sbírce, který přišel do rodinky asi před 4mi lety - tak se mu za naším oknem líbilo, že rostl a kvetl a právě proto přišly později i ibišky další. Dnes je z něj chudák opidlanej zákrsek, taková ibiščí bonsaj - letos ještě nekvetl, ale má nachystaných asi 6 poupat, a počítám po neděli že začne, a bude mít květy stejné jako na fotce.

Jaké hnojivo používám?

12. dubna 2007 v 0:00 | J.
Nevím jak mí ibiščí sou pěstitelé, ale já mám nejlepší zkušenosti s hnojivy, které ibiškům určeny nejsou.

Na jaře je přesazuji, během roku je hnojím - stejne jako muškáty - Kristalonem plod a květ a kvetou jak o závod. Pravdou je, že je udržuji celkem malé co do vzrůstu a proto je průběžně stříhám i během roku, a ony stále obráží a na těch nových výhonech pak kvetou. Letos v lednu se mi nezdály až příliš světlé listy a tak jsem se rozhodla, že zkusím osvědčenou značku a koupila tu samou, hnojivo pro pokojové květimy. Zatím bezva! Je 12. dubna, listy ztmavly a objevila se řada poupat - takže asi teď začnu používat hnojivo na květ, abych popohnala to kvetení - ta krása květů za to rozhodně stojí....

Tobě krásně kvetou, jak to děláš?

11. dubna 2007 v 0:00 | J.
"Kvetou samy, na slunci se jim líbí" odpovídám.

Všude na jihu Evropy je můžete vidět na slunných stanovištích a krásně kvetou. Samozřejmě, že potřebují dobrou zálivku (ani ne málo, ani ne "utopit"), nemají moc rády průvan, mají rády teplo a rozumnou vlhkost vzduchu. A aby kvetly téměř celý rok, musíte je stříhat, ibišek pak obráží novými výhony a právě na těch nasazuje ke květu. Ještě se k tomu vrátím.

Breberky podruhé

10. dubna 2007 v 19:14 | J.
Jen telegraficky: zdá se že postřik Fastem na ty mrňavé potvory zabral, hlína už je mrtvá a nikde nic nelétá. Ale ten ibišek se mi moc nelíbí, dnes jsem mu hodně seshora prolila bal a nalila vrchovatou misku vody, je to 2 hodiny a půlka vody z mističky už zmizela.... tak zase příště.

Kolik světla a slunce mají moje ibišky

9. dubna 2007 v 8:16 | Jitka
Moje ibišky stojí na parapetu okna přímo za skleněnými tabulemi a právě teď na ně začíná svítit slunce. Jsou to okna orientovaná na jiho-jihovýchod, slunce na ně přestává svítit po 14 hodině odpoledne. Pokud je obloha bez mraků, užívají si cca 6 hodin intenzivního slunečního svitu, a to i v parném létě.

Breberky

8. dubna 2007 v 8:00 | J.
Na jednom mém ibišku se objevily takové prťavé brebery, sotva okem viditelné: pár se jich obejvilo na listech, ale hlavně se čile žouželí v povrchové hlíně zeminy.

Vzpomněla jsem si, že tam mám zbytek Fastu ve spreji, zkusím ty mrchy postříkat a uvidím, zda je to zahubí. Každopádně, když ten postřik zahubil mšice loni na podzim, tak snad zahubí i tyhle brebery. Za pár dnů podám hlášení, jak to vypadá.

Ibišek - úvodem

7. dubna 2007 v 11:35 | Jitka
Ibišky pěstuji teprve několik let a nepřestávají mě překvapovat. Přečetla jsem hodně rad a návodů, často byly protichůdné, až časem jsem pochopila proč: protože každé místo na které ibišek postavíme má svá specifika. Mezi ně patří teplota v místnosti, pohyb vzduchu, vlhkost vzduchu, zálivka, světlo a jeho délka. Prostě časem zjistíte, že neexistuje úplně přesný návod na pěstování, jen doporučení....

V současnosti mám 8 druhů, a u těch tří posledních získaných v roce 2006 s napětím čekám na první květy. U všech těch co mám jsem zvyklá na velikost květů v rozsahu 15 - 20 centimetrů. Protože dostávám poměrně dost e-mailů rozhodla jsem že zkusím založit deníček a podle chuti a času si tu budu blogovat. Máte-li jakýkoliv problém s ibiškem, prosím vložte komentář, budu-li vědět poradím vám (třeba poradí i někdo jiný).

Mějte se dobře - Vy i Vaše ibišky (ibišek) - a něco pro to dělejte.