Květen 2007

Pozor na přemokřování

29. května 2007 v 6:12 | J.
Chtěla bych se zmínit o jedné věci a to je přemokřování: ačkoliv pokojový ibišek zbožňuje vodu a je pro něj klíčová, naopak - podobně jako jiné pokojové květiny - nemá trvale rád vyložené přemokření (a neměl by po zálivce stát ve vodě), hrozí mu totiž hnití kořenů. Velice horké dny pominuly, a včera se citelně ochladilo. Vydatnou zálivku jsem ibiškům poskytla naposled v neděli kdy bylo tropické teplo, teď jsou zalité dobře a budu čekat, dokud nezačnou působit vysušeným dojmem. Ba dokonce někdy dělávám i to, že čekám, kdy ibišek svěsí lístky a vypadá fakt že by trochu té vláhy potřeboval.... pak teprve zalévám. Ovšem - pokud je chladno a nesvítí sluníčko - je to zálivka mírná na rozdíl od té, kdy je opravdu horko a na květiny pere žhavé sluníčko, u mě je to od 9ti ráno do 14 hod. odpoledne. Konečnou indikací bývá stav vysušenosti kořenového balu, pokud používáme lehkou dobře propustnou zeminu (ta drží vodu poskrovnu), a pokud je rostlina v květu nebo se na něj chystá, nároky na vodu stejně budou vyšší. Mám vyzkoušeno, že nároky na vodu nejsou u každého mého exempláře stejné.

Fotografie lišky z 23.5.2007

26. května 2007 v 20:00
Ten největší červenožlutý poklad (říkám mu ohnivá liška) je obalený poupaty a kvete denně (1-2 květy) už týden. V těchto teplých dnech spotřebovává neuvěřitelné kvatnum vody, dělám to tak, že naleju celou mističku pod květník plnou až nahoru a podle toho, jak rychle vodu vycucne poznám, jak velká žízeň to je. Podle míry žíznivosti zalévám klidně i 2x denně.

Dvě fotky z 23.5:
Všimněte si semeníku pod květem...

a ještě velikostní fotka květu s CD....

Fotografie: Semeník ibišku

26. května 2007 v 16:08 | J.
Možná jste to už viděli, ale já ještě ne a fotku také nemám. Je to detail semeníku se semeny, které ibišek po odkvětu vytvořil.... ty chlupy jsou naší kočky, která se kolem květin velice často protahuje.

Jak se mají moje ibišky

20. května 2007 v 23:14 | Jitka
Jsem tu s pravidelným hlášením. Moje ibišky vystavené 5 hodinám intenzivního slunečního svitu se mají navzdory horku dobře (zalévám je teď hodně, a denně či obden rosím). Bydlí tu s nimi i Gerbera (tmavě červená), která celou zimu úspěšně předstírala že zajde, ovšem s dubnem ožila a právě teď kvete dvěma pěknými květy. A aby té tlačenice na mých slunných oknech nebylo málo, pořídila jsem prťavou Strelícii (Strelitzia) a prý mám čekat 5 let, než vykvete :o))

Jinak červenožlutý je obalený mnoha poupaty, nějak jsem ten jarní střih odbyla a teď váhám co mám stříhat (tento ibišek je moje citlivé místo, nerada ho stříhám a on se moc roztahuje co do místa).

Prosím nepište, řízky už nevyměňuji ani "nedávám", vždycky zajdou :o(

Ibišek: Klasický červený květ jako tapeta na plochu

19. května 2007 v 21:41 | J.
Na serveru www.desktop-wallpapers.org, přesněji přímo v části květiny- ibišek (hibiscus) můžete nalézt fotku starou snad 4 roky ( Digitální fotoaparát Olympus C2040).

První letošní tropický den

13. května 2007 v 17:14 | J.
by měl nastat zítra, to jest v pondělí 14. května 2007. Moje ibišky stojí za sklem na přímém slunci, proto jsem je dnes pečlivě - to znamená hodně - zalila. Červený s fialovým okem letos poprvé vykvetl nádherným obřím květem, kvetl dva dny, prostě paráda... Zřejmě je zaleju ještě zítra ráno, orosím je až odpoledne, kdy slunce ustoupí a ibišky budou ve stínu. Hezký zbytek neděle :o)

Dnes 6. května 2007

6. května 2007 v 22:49 | J.
Dnes jsem zase sebrala několik žlutých listů :o( Přitom včera a hlavně dnes se ibišáci vytasili s novými květy:

- ten růžový s květem jedním z největších co kdy vůbec měl. Než jsem se dokopala vzít do ruky foťák, pomordovala ho naše mouratá kočička (nechtěně, ona se na okně vrtí všemi směry, aby viděla co se tam venku děje). Ještě předtím než došlo k pomordování od kočky jsem pro Vás milé návštěvníky vymyslela velikostní porovnání květu s velikostí CD (to abyste mi věřili, že se nevymýšlím pokud jde o tu velikost), ale fotit jsem nestihla.

- ten krvavě červený x žlutý (co mu říkám Ohnivá liška) dnes ukázal dokonce dva květy najednou, sice to CD by bylo o chlup větší než ty květy, ale i tak byly nádherné. Můj muž k tomu poznamenal, že čím déle ho máme, tím je květ tmavší a červenější....

To je on - s množení řízkováním mám dost smutné zkušenosti, nerad se množí - podobný se dá obejdnat v zahradnictví Dafral Chomutov, odkaz viz levá lišta

Ibišek jednoduchý tmavěžlutý s červeným žilkováním

1. května 2007 v 11:07 | J.
Tak toto je můj nový miláček, mám ho teprve dva týdny a již začíná kvést. Ukořistila jsem ho jako poslední u nás v květinářství a je to dovoz z Holandska. Má zatím pomerně malé květy, jen 11 centimetrů, ale věřím že se časem trochu rozdovádí a půjde do větších exhibicí (už jsem jej i přesadila).

Také jako tapeta na plochu 1600x1200 a 1024x768 bodů