Září 2007

Hlásím se po pauze

30. září 2007 v 0:03 | J.
Po špatných zkušenostech nerada vykládám na Internetu že někam odjiždím, takže zpětně, nebyla jsem tady doma skoro tři týdny a byla jsem s manželem na Sardinii: www.sardinie.us

O ibiščí miláčky se staraly moje děti a to tak že úspěšně (nic nezahynulo), květníky jsem provizorně odstěhovala z teplých, sluncem vyhřátých oken a umístila je dovnitř místnosti (málo světla a tepla = udržovací stav životních funkcí). Dnes se ibichy vrátily zpět na svá okna, kde celoročně rostou a kvetou.

Ibišků jsem na Sardinii viděla hodně, málokdy byla rozumná konstalace fotografovat. Ty na fotce jsou z městečka La Maddalena na ostrově La Maddalena. Fotografie byla pořízena 17.9.2007, teplota vzduchu 31 stupňů celsia ve stínu.
Popusťte uzdu fantazii a představujte si: keře až dva metry vysoké, často obalené desítkami nádherných květů, červené jsou nejčastější (občas i větší keře....). Mnoho tepla, mnoho slunce..... mnoho květin a to nejen ibišků. Ani nahlas jsem se neodvážila před manželem říct, že mám chuť vlézt do jedné zahrady, kde kvetl překrásný červenožlutý ibišek s tmavým zřejmě skoro černým středem, nápadně podobný mojí lišce. Ale jsem už rozumná holka a stěží bych italským policajtům svou chabou italštinou nebo angličtinou vysvětlovala, že jsem jen zanícený pěstitel = prachobyčejný zloděj řízku krásně kvetoucího ibišku, a tak jsem do zahrady nevlezla.

Jeden řízek jsem si však přece jen přivezla. Ufiknutý chcípáček a to značně tupou kudličkou, oranžově žlutý jednoduchý květ s fialovým středem barvy višní, z keře živořícícho u jižní zdi v bílém písku (v campu). Řízek přežil neuvěřitelnou cestu přes 260 kilometrů dlouhý ostrov, dále několik set kilometrů traketem po moři (asi 7 hodin) a 1100 kilometrů v osobním autě z italského Livorna do Prahy, uvězněný v pixle s vodou od kávy Jihlavanka. Nyní mě čeká vyčerpávající boj o zapuštění kořínků a pokud se přece jen zadaří, do roka se tady pochlubíme prvními květy :o) - tak nám držte palce.

Hezký ibiščí den :o)

Kvetou a kvetou

7. září 2007 v 21:09 | J.
Je to k nevíře, ale v těchto dnech studených a uplakaných nastalo u jednoho z ibišků zuřivé kvetení a další kvetou průběžně, je to fakt radost... kvete ten na obrázku, je to okrově žlutý s červeným žilkováním a k podzimu se žertovně vytasil s novinkou, lehce duhovou malbou (do červena, to na fotce není vidět).

Teď bude chvilinku pauza, a já pak zpětně řeknu proč. Přeji Vám a Vaši ibiškům pěkný den :o)