Únor 2008

Minimalizace kořenového balu

23. února 2008 v 22:51
Nebo-li zmenšení kořenového balu ibišku seříznutím.

Už jsem se tady o tom zmiňovala, viděla jsem tento - bez přehánění na první pohled hrozný - zásah poprvé provádět na růžovém oleandru v zaměstnání. Kolegyně Ivana usoudila, že tomu oleandřímu "chcípáčkovi" (který se ke kvetení moc neměl) prospěje přesazení, ale předem jej nerozvedla co do popisu podrobných detailů. O to strašlivější byl dojem, když odněkud vytáhla nůž a s hláškou "nic víc mu neprospěje jako seříznutí kořenového balu spolu s tím vrškem" se jím začala ohánět. Bez cavyků a za asistence mého němého zírání (byla to erární zaměstanecká kytka, proto jsem se nevykazovala žádný odpor) obřízla kořenový bal a zmenšila jej téměř na polovinu původní velikosti a to vše učinila se spokojeným úsměvem a úslovím "když já přesazuju kytky, moje kolegyně Míša honem odchází pryč". Oleandr se v následujících dnech rychle zatetelil blahem a zasazen do tmavého výživného substrátu začal vesele obrážet.

Mám krásný, tmavě žlutý plnokvětý ibišek. Po zakoupení se nadutě a pyšně roztahoval a krásně kvetl a dělal mi nekonečnou radost. Později dostal nový květináč a roztahoval se mnohem více, ovšem odmítal kvést a zlobil, pořád se zvětšoval a později už nekvetl vůbec. Po popsaném pěstitelském zákroku s růžovým oleandrem rozhodla jsem se, že onu drastickou metodu vyzkouším na svém žlutém plnokvětém a že když dojde k nejhoršímu (úhynu rostliny), mám jednu rostlinku (dítě tohoto rodiče) vysazenou v jiném květináči ve čtyřkombinaci (nebála jsem že o něj přijdu, jeden byl někde v záloze). Nožem jsem kořenový bal obřezala tak asi ze dvou pětin, zasadila do menšího květináče a kolem balu a navrch nasypala výživný substrát. Pravda, květina se dlouho tvářila nezúčastněně a dost neutrálně, ovšem po několika měsících nakonec opustila svojí lhostejnou a naštvanou pozici, milostivě obrazila a nakonec rozkvetla.
Závěrem: nerada bych a prosím toto neberte na lehkou váhu jako plošný návod na destrukci kořenových balů Vašich ibišků!!! Obě výše vzpomínané květiny byly a dosud jsou plně zdravé, svěží, spokojeně si vrnící na svém vcelku slunném stanovišti a jejich zdravotní stav předtím byl a je vynikající. Nedoporučuji podobné experimenty provádět na květinách, které evidentně neprospívají ať už z jakýchkoliv důvodů, vůbec ne v zimním období, nebo bez záložních následovníků (zakořeněných řízků rostlin potomků).

Pracovní oleandr dosud nekvete, můj krásný tmavě žlutý ibišek rozkvetl od té doby několikrát a po lednovém sestřihu obrazil a právě nyní nasazuje nová poupátka.
Jitka

Nic nového, jen jedna nestydatá kytka

17. února 2008 v 22:19 | J.
Přišla jsem se na vás podívat, aby to některým jedincům nebylo líto, že si nevzpomenu. Obrážíme vesele dál, jen já se pořád tak trochu plazím vzhledem k pokuchanému koleni a proto zatím nepřesazuji :) - vlastně největší mojí pozornost poutá moje Strelicie, která ač koupená v červnu 2007, již byla jednou přesazená a dnes s prvními jarními paprsky opouští větší květináč (říkejme tomu květináč docela o dost větší) a se svým balem se fakt nestydatě vyvaluje ven. Větší květináč mě nemine, jen nevím kam tu zvětšující se kytku umístím...

Možná vyfotím, přeju pěkný zbytek února, Jitka

Obrážíme

7. února 2008 v 6:58 | J.
Ahoj, dnes jen telegraficky: po sestříhání a teplých dnech začínají ibišáci divoce obrážet, u mě tím spíše, že stojí přímo na slunci a tak vděčně natahují lístečky směrem ke sluníčku. Na některých starých nesestříhaných výhonech je pár poupat, takže dost možná se (navzdory nedávnému poměrně brutálnímu střihu) dočkám i nějakých předjarních květů. Pokud jde o zalévání, stále zalévám tak jednou za 4 dny, a snažim se nepřelévat. V následujících týdnech chystám přesazování a konečně se snad dostanu k tomu vyprávět vám, jak jsem se před rokem rozhodla, že jeden z mých svěřenců je příliš velký, že má příliš velký kořenový bal a podnikla jsem odvážný úkon zkracování a zmenšování. Nikdy bych se toho neodvážila, kdybych tento experiment neviděla provádět na vlastní oči na oleandru, a který pak spokojeně obrazil. Můj ibišek se po tak drastickém zásahu dlouho tvářil uraženě, ale nakonec obrazil a dokonce několikráte kvetl. Ale o tom až někdy příště...

Hezký ibiščí den všem, Jitka