Září 2008

Mospilan: jeden ibišek nepřežil, kočka ano

18. září 2008 v 18:00 | J.
Pobití mšic Mospilanem se zadařilo, jen ten poslední nový ibišek to nepřežil: ještě se mi to za ty 4 roky co ibišky hýčkám nestalo, ale všechno je jednou poprvé, že? Donesla jsem ho z Hornbachu, tvářil se velice spokojeně a kvetl. Pak ovšem přišla dovolenková "odstávka" (12 dnů méně světla a menší zálivka), jeden nepovedený útok Fastem a po něm další.... a po tom druhém Fastu svěsil listy a bylo zřejmé, že Mospilan ho dorazí. Teď je mi to zpětně líto, možná by bylo lepší i se mšicemi vystrčit ho na zahradu (tím ho separovat od ostatních "bezmšicových") a nechat ho zotavit, a pak po uzdravení řešit ty mšice.... nuž stalo se, poučení pro příště. Třeba by ho venku na zahradě nezabily mšice s Fastem, ale naopak ta příšerná zima, která panovala v minulých dnech - kdo ví....
Kočičák je v pohodě, kolem květin se protahuje, ale byl k nim vpuštěn až 24 hodin po ošetření a oschnutí. Pro nezasvěcené dodávám, přípravek Mospilan je jedovatý insekticid a setkala jsem se s tvrzením, že funguje dokonale i na Smutnice (i larvy Smutnic v hlíně).
Hezký ibiščí den, Jitka

Útok Mospilanem

7. září 2008 v 22:35 | J.
Tak dnes jsem spáchala útok Mospilanem. Největší obava panuje o kočku, která obvykle leze kolem ibišáků po oknech a to by znamenalo, že si kožíšek bude otírat o jedem ošetřené květiny. Vyřešila jsem to tak, že ibišky ošetřené Mospilanem jsou v jedné místnosti a kočičák tam do zítřka nesmí.
Fotografování ibišků: do svého osobního Foto/Blogu jsem vložila krátký článek o Vyvážení bílé a barevné teplotě. Píšu to sem proto, protože tento dotaz zodpovídám poměrně často (i v souvislosti s focením ibišků) a vím, že fotografující lid to zajímá zejména pokud jde o interpretaci barev květů. Obecně lze říci, že pokud vládnete na svém foťáku jen zmáčknout to čudlítko co tu fotku udělá, neřešte to. Váš foťák je nastaven v automatickém režimu a zvládne to sám v pohodě (vřele doporučuji, já také velmi často používám automatický režim vyvážení bílé).
Jitka